Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü kampüsünde geçtiğimiz hafta yaşanan MR rezaleti katmerlendi. Sekreterin hatası üzerine anestezili MR yerine normal MR’a sokulan ve hastanın fenalaşmasına sebep olunan olayda, hasta tarafından CİMER’e yapılan şikayete hastane yönetimi tarafından verilen yanıt şaşkınlık yarattı.

Hastaya doktor tarafından anestezili değil normal MR yazıldığı belirtilen açıklama, şu sorunun cevaplanmasını mecbur kıldı. Madem doktor anestezili MR yazmadı ise, neden hastadan anestezili MR öncesi istenen tetkikleri yaptırması istendi? (akciğer filmi, elektrokardiyografi, kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri)

Böyle bir sorumsuzluğu böylesine basit bir yalanla geçiştirmeye çalışan Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne yapmaya çalışmaktadır? Hem doktoru suçlayıp hem de hasta hakkının hiçe sayılması hangi prosedürde yazmaktadır?

HASTANE BAŞHEKİMLİĞİ TARAFINDAN CİMER'E VERİLEN SKANDAL YANIT!

444-29

OLAYIN GEÇMİŞİ:

Sağlık Sigortası anlaşması tamam… Op. Dr. Çağılcı müjdeyi verdi Sağlık Sigortası anlaşması tamam… Op. Dr. Çağılcı müjdeyi verdi

Alınan bilgiye göre boyun fıtığı olan ve şiddetli boyun ağrıları çeken Gülsen Özdemir isimli hasta, 6 Ekim 2022 Perşembe günü ilk olarak Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Fiziktedavi bölümünden randevu aldı. Muayene sonrası MR cihazına girmesi gereken Özdemir, panik atak nedeniyle anestezili MR isteyince, hastanede anestezili MR yapılmadığı, ancak Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptırabileceği söylendi.

Bunun üzerine aynı gün, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü kampüsüne giden Özdemir, anestezili MR öncesi yaptırması gerektiği söylenen akciğer filmi, elektrokardiyografi, kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerini yaptırıp, MR servisindeki sekretere teslim etti. Sekreter, 5 gün sonrası yani 11 Ekim 2022 Salı akşamı saat 23.00 için kendisine randevu verdi.

Bu süreçte şiddetli ağrılar yaşayan 59 yaşındaki Özdemir, Salı akşamı randevu saatinde hastaneye gittiğinde, kendisine anestezi veremeyeceklerini çünkü anestezili MR’ın sadece Çarşamba sabahları çekildiğini söylediler.

Duruma tepki gösterip, “O halde bana neden Çarşamba sabahı için randevu vermediniz” diye soran hastaya, görevli sekreter, bu kez de anestezili MR cihazının zaten bozuk olduğunu söyledi.

Zar zor MR’a giren hastanın panik atak yaşaması sebebiyle tansiyonu çıkarken, hasta bu kez soluğu acil serviste almak zorunda kaldı. Yaşadıklarının izah edilebilir olmadığını ifade eden Özdemir, “Anestezi öncesi ağrılı halimle tetkikler için oradan oraya koşturdum. Damarlarım çok belirgin olmadığından çok zor kan verebilen bir insanım. Hemşireler kan alabilmek için büyük çaba sarf ettiler. Haliyle ellerim kollarım delik deşik oldu. Sırf anestezili MR'a girebilmek için bunca zahmete katlandım. Belli ki MR servisindeki sekreter işini düzgün yapmamış. Anestezili MR hastasına nasıl oluyor da normal MR günü veriyor. Ayrıca hastaneye gittiğimde yanlış gün verdikleri yetmezmiş gibi anestezili MR cihazının zaten bozuk olduğunu söylüyorlar. O zaman randevu verirken bunu bana neden bildirmediler? MR sırasında tansiyonum ciddi oranda yükseldi. Kalp krizi dahi geçirebilirdim. Şükür ki tansiyon yükselmesiyle atlattım. Anestezili MR isteyen hastalar keyiflerinden istemiyorlar. Mutlaka normal MR’a giremeyecek durumda oldukları için uyutulmak istiyorlar. Kim bilir kaç kişiye daha aynı sorumsuzluk örneğini gösterdiler. Benim gibi kim bilir kaç hasta daha aynı sorumsuzluğa maruz kaldı. CİMER’e şikayetimi gönderdim.” dedi.

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü kampüsü yetkililerine soruyoruz. Eğer randevu oluşturulurken bu cihaz bozuksa neden hastaya herhangi bir bilgi verilmedi? Eğer cihaz bozuk değilse, hastaya neden Çarşamba sabahı için randevu verilmedi? Böyle kaç hastanın daha panik atak geçirmesine sebebiyet verdiniz?